Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Patarei merekindlus valiti Euroopa seitsme enim ohus oleva mälestise hulka

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Patarei vangla | FOTO: Martin Ilustrumm

Euroopas valiti taas välja seitse enim ohustatud mälestist, üks neist on Patarei merekindlus Tallinnas.

Ererouyki arheoloogiamälestis ja Ani Pemza küla Armeenias, Tallinna Patarei merekindlus Eestis, Helsingi Malmi lennujaam Soomes, Colbert´i pöördsild Dieppes Prantsusmaal, Kampose piirkond Chioses Kreekas, Padua Püha Antoniuse klooster Extremaduras Hispaanias ja Hasankeyfi iidne linn ja selle ümbrus Türgis kuulutati Euroopa seitsmeks enim ohus olevaks mälestiseks Euroopas aastal 2016.

Sellise teate edastasid Euroopa juhtiv muinsuskaitseorganisatsioon Europa Nostra ja Euroopa Investeerimispanga Instituut (EIB) täna avalikul esinemisel Ateneo Venetos Veneetsias, Itaalias.

Need Euroopa kultuuripärandi pärlid on tõsises ohus – ressursside või oskuste puudumise, hooletuse või küündimatute planeeringute tõttu. Seetõttu vajavad need paigad kiiret tegutsemist. Eksperdid külastavad Euroopa enim ohus olevaid paiku ning aasta lõpuks töötatakse välja teostavad plaanid mälestiste päästmiseks. Programmi «Seitse enimohustatut» toetab Europa Nostra koostööprojekti «Kultuuripärand peavooluks» raames Euroopa Liidu programm Loov Euroopa.

Lisaks ülalnimetatud seitsmele objektile otsustasid Europa Nostra ja Euroopa Investeerimispanga Instituut eraldi välja tuua nii Euroopa kui kogu maailma jaoks üliolulise ohus oleva mälestise: Veneetsia laguuni Itaalias. See otsus sündis rahvusvahelise ekspertide rühma tungiva soovituse põhjal.

Europa Nostra president maestro Plácido Domingo märkis: «Nimekiri seitsme enim ohus oleva mälestise kohta juhib tähelepanu Euroopa kultuuri- ja looduspärandi haruldastele näidetele, mida ähvardab oht igaveseks kaduda. Kõigi nende objektide päästmiseks tegutsevad aktiivselt kohalikud kogukonnad, et säilitada meie ühise ajaloo mälestusmärgid, kuid kogukonnad vajavad laiapõhjalist toetust. Europa Nostra nimel palun ma riiklikke ja üle-Euroopalisi võimukandjaid ja otsustajaid, nii avalik-õiguslikke kui erasektorit, ühendama jõud Europa Nostraga, et kindlustada neile ohustatud paikadele kindel tulevik. Meie ühise pärandi päästmine hävimisest loob arvukalt sotsiaalseid ja majanduslikke hüvesid mitte ainult sealsetele piirkondadele ja riikidele, vaid tervele Euroopale, nagu Euroopa Liidu institutsioonid ühe sagedamini kinnitavad ja mida selgelt kajastab ka Europa Nostra hiljuti avaldatud uuring «Kultuuripärand on Euroopa jaoks oluline».»

Europa Nostra ja Euroopa Investeerimispanga Instituut koos teiste partnerite ja kandidaatide esitajatega külastavad seitset väljavalitud paika, et lähikuudel kohtuda sealsete otsustajatega. Muinsuskaitse spetsialistid ja rahanduseksperdid annavad vajalikku tehnilist nõu, leiavad võimalikke rahastamisallikaid ja mobiliseerivad laiapõhjalise toetuse.

Programmi «Seitse enimohustatut» algatasid 2013. aasta jaanuaris programmi asutajaliikmed Europa Nostra ja Euroopa Investeerimispanga Instituut koos assotsieerunud partneri Euroopa Nõukogu Arengupangaga. Programmi eesmärgiks on olla abivahend tulemusteni viivate tegevuste käivitamiseks ja levitada mõtet «eeskuju jõust».

Tagasi üles