Kuus riigikogu liiget tahavad Tallinna valimiskorda muuta

Kajar Kase
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Hääle andmine valimisjaoskonnas.
Hääle andmine valimisjaoskonnas. Foto: Peeter Langovits

Kuus riigikogu liiget esitasid eile muudatusettepaneku kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduseelnõule, mis nende sõnul kõrvaldaks õiguskantsleri poolt osundatud vastuolu põhiseaduse ja seni kehtinud Tallinna valimiskorra vahel.


Eelnõu järgi jagataks Tallinnas ka edaspidi pooled mandaadid võrdselt kõigi linnaosade vahel, kuid kompensatsioonimandaatide süsteemi rakendamine muudab kõigi linnaosade valijate hääled ühetaoliseks.

Eelnõu kohaselt suureneb linnavolinike minimaalne arv Tallinnas seniselt 63 liikmelt 79  liikmeni, et tagada erinevate linnaosade, asumite ja elanikerühmade parem esindatus.

«Uus kord kattub põhimõtteliselt senise Riigikogu valimiste süsteemiga, seda mõnevõrra lihtsustades. Nendes linnades ja valdades, kus valimised toimuvad mitmes ringkonnas, tuleb edaspidi moodustada ka ülelinnaline või -vallaline nimekiri. See välistab häälte kaotsimineku ja täidab õiguskantsleri poolt viidatud proportsionaalsuse nõude,» selgitas üks muudatusettepaneku esitajatest, reformierakondlane Taavi Rõivas.

«Meie muudatusettepaneku eesmärk on viia KOV volikogu valimisseadus põhiseadusega kooskõlla viisil, et oleks tagatud eri piirkondade valijate häälte võrdne kaal ning et valijate tahe väljenduks otseselt volikogu koosseisus,» ütles ettepaneku üks esitaja, Urmas Reinsalu Isamaa ja Res Publica Liidust.

Reinsalu sõnul ei tehtud muudatusettepanekut otseselt Tallinna linna silmas pidades. «See muudatus kaitseb nii Tallinna põlislinnaosade kui ka ühinevate omavalitsuste identiteeti,» nentis ta .

«Mitmekesisemalt juhitud linn on kindlasti parem paik ning just poliitilist mitmekesisust kõnealune muudatus ka taotleb. Võimalik, et ainuvalitsemine on mõnede toimingute tegemiseks õigem tee, kuid see tee ei pruugi kulgeda alati linna- või vallaelanike huvidega samas suunas,» lausus muudatusettepaneku teine esitaja, Erakonna Eestimaa Rohelised liige Marek Strandberg.

Eelnõu esitajad peavad vajalikuks muuta valimiskorda Tallinnas juba enne järgmisi kohaliku omavalitsuse valimisi. «Tallinna valimiskorra muutmine enne järgmisi valimisi on hädavajalik, sest senise korra jätkumisel vaidlustavad kaotajad valimistulemuse ning Tallinna juhtimisel võib tekkida suur õiguslik segadus,» selgitas eelnõu kaasesitaja sotsiaaldemokraat Hannes Rumm.


Muudatusettepaneku esitasid reformierakondlased Taavi Rõivas, Hanno Pevkur, Erik Salumäe, sotsiaaldemokraat Hannes Rumm, Urmas Reinsalu IRList ja erakonna Eestimaa Rohelised liige Marek Strandberg.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles