Kultuuripealinna Tallinn 2011 kuus kuud: üle poole miljoni külastaja

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Arhitektide Liit heidab linavalitsusele muuhulgas ette ka kavatsust kultuurikilomeetri asemele autotee rajada.
Arhitektide Liit heidab linavalitsusele muuhulgas ette ka kavatsust kultuurikilomeetri asemele autotee rajada. Foto: Raigo Pajula

Pool aastat Euroopa kultuuripealinna staatust on täitnud Tallinna väga eriilmeliste sündmustega, mis kõik on oma publiku leidnud. Kokku on kultuuripealinna ettevõtmistest osa saanud üle poole miljoni inimese.

Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 aprilli tähtsündmus oli ligikaudu 20 000 pealtvaatajat pälvinud Jazzkaar, mille populaarsemad ettevõtmised olid festival Punkt Tallinn, linnaruumiprojekt ning Bobby McFerrini, Dave Liebmani ja Euroopa noorte džässiorkestri kontserdid.

Aprilli menukite hulka kuulus ka Jaapani looduskatastroofi meenutanud animafilmide festival JAFF, kultuuripealinna suurejooneline teatriprogrammi algus koos etenduskunstide festivaliga POT, tegevust alustasid suvised suurprojektid nagu näiteks koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal «Eksperimenta!».

Mai kirkaim pärl oli Kumu öö, mis tõi kultuuripealinna programmi kuuludes tänavu publikuni senisest mahukama programmi. Uudse kohaga ehk kontsertidega Tallinna loomaaias pälvis tähelepanu aasia muusika festival Orient. Hoo said sisse nii katusekino kui linnaruumis üllatav Geriljakino, oma tähelendu alustas NO99 Põhuteater ning suurim kunstiprojekt «Gateways. Kunst ja võrgustunud kultuur».

Teise kvartali menukaim kuu oli juuni, mil läbi linna sõitnud rattaparaadiga avati kultuurikilomeeter, tegevust alustasid selle vahetus läheduses paiknevad Ökosaar, Katlaaed ja teised paigad, linnaruumis avati murepunktide kett ja alustas linnainstallatsioonide festival LIFT11.

Külastatavaim sündmus oli vanalinna päevad ning nooruslikku uljust ja suvist värskust toonud teatrifestival Treff, publikumagnetiks sai ka esmakordselt toimunud rahvusvaheline käsikellade festival Bell Arts. Oluliste sündmustena jäävad juunist tänavuse kultuuripealinna aasta ajalukku muusikaliste suurvormide esmaettekanded ning taas toimunud Rabarock. Juunis alustas SA Tallinn 2011 koostöös ETVga kultuuripealinna tegemisi kajastava erisaatega «2011», mida juhib Piret Järvis. Saated on eetris kuni 14. augustini.

Eraldi äramärkimist väärivad ka viimase kolme kuu jooksul esmaettekandele tulnud muusikateosed: Timo Steineri ooper «Kaks pead» Noblessneri valukojas ning Roxanna Panufniku suurvorm, Tallinna missa «Elutants» ja Urmas Sisaski kooriooper «Labürint ehk Eestimaa pühakud» Jaani kirikus.

«Oleme viimase kolme kuuga liikunud koos partneritega jõudsalt edasi: kevad ja suve algus on igale Euroopa kultuuripealinnale oluline aeg, mil kontserdi- ja teatrisaalidest välja tulla ning linlastele ja külalistele midagi üllatavat ja enneolematut pakkuda,» kommenteeris SA Tallinn 2011 juhatuse liige Jaanus Mutli. „«Usun, et see on meil õnnestunud ning igaüks on leidnud möödunud poole aasta jooksul endale sobivaima kultuurisündmuse ja saanud sellega osaks Euroopa kultuuripealinnast.»

Tallinn 2011 infokeskust Rotermanni kvartalis külastas keskmiselt tuhat uudishimulikku kuus.

Aasta esimeses kvartalis alanud ööbivate väliskülastajate arvu suurenemine jätkub endiselt - aprillis oli vastav number 21 ja mais 23 protsenti.

Tallinna ettevõtlusameti korraldatud uuringu põhjal oli 78 protsenti küsitletuist teadlikud Tallinna kultuuripealinna tiitlist ja 24 protsenti neist on teadlikult külastanud Euroopa kultuuripealinna programmi kuuluvaid sündmusi. Väliskülalistest 48 protsenti on märganud linnaruumis ka meresinist logo «Kultuur kutsub» ning oskavad selle siduda Euroopa kultuuripealinna programmiga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles