Pooltes Harjumaal kontrollitud metalli kokkuostukohtades avastati rikkumisi

Jonatan Karjus
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Harju metallireid, 2015. märts
Harju metallireid, 2015. märts Foto: Keskkonnainspektsioon

Keskkonnainspektsioon kontrollis koos politseiga eelmisel nädalal Harjumaal metalli kokkuostuga tegelevaid ettevõtteid, pooltes ettevõtetes tuvastati seaduserikkumisi. 

Keskkonnainspektsiooni keskkonnakaitse osakonna peainspektori Kristel Lopsiku sõnul ilmnes mitmel juhul, et metalli vastuvõtus töötavad inimesed ei tea, kust leida infot isikute kohta, kellelt võib piiranguga metallijäätmeid kokku osta, samuti ei osata tuvastada asjade päritolu. Näiteks isolatsioonita kaabli puhul ei osata ära tunda, kas tegemist võib olla elektrijuhtmetega. 

«Teine probleem on see, et metallijäätmete vastuvõtus ei pruugita üle vaadata, milliseid metallijäätmeid üle antakse ning võetakse teadmatusest vastu metallijäätmeid, millel on kokkuostu piirang või mille vastuvõtuõigus jäätmeloa alusel sootuks puudub,» lisas Lopsik.

Mitu kokkuostjat põhjendasid rikkumisi majanduslike probleemidega, st keelatud metallijäätmeid võeti vastu selleks, et ära elatuda.

Kõigi 12 rikkuja suhtes algatati väärteomenetlus. Viie ettevõtte puhul on andmed täpsustamisel, võimalik, et menetluste arv suureneb. Ebaseaduslikult vastu võetud või kahtlase päritoluga kaablid ja elektroonikajäätmed, kokku 500 kilo, võeti menetluste ajaks asitõendina hoiule.

Jäätmeseaduse kohaselt saab ebaseadusliku metalli kokkuostu eest määrata füüsilisele isikule trahvi kuni 300 trahviühikut ehk 1200 eurot ning juriidilisele isikule kuni 32 000 eurot.

Reidist võttis osa ka politsei, nende ülesanne oli julgestada ja vaadata metallikokkuostus ringi sellise pilguga, et leida võimalikke varastatud esemeid.

Lääne-Harju politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juhi Signe Sulbi sõnul andis positiivse tõuke selle valdkonna korrastamisele metallikokkuostul sularahaga käitlemise lõpetamine.

«Metallivarguse arv pole meil täna enam kaugeltki võrreldav aastatetaguse ajaga, mil näiteks varastatud tellinguid leiti pahatihti just metallikokkuostudest. Kurjategijal on varastatud metalli raske realiseerida, sest sellest jääb maha jälg,» rääkis Sulbi.

Sel korral ei avastanud politsei kontrollitud metallikokkuostudest olulisi rikkumisi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles