Veelgi enam, mitte ainult EKKMi juurdeehitus pole küsimärgi all, vaid muudatus võtab muuseumilt ära ka juba praegu kasutatava maa. EKKM on 2012. aastast taotlenud seda ala endale rendile ning de facto seda ka kasutanud. Seal praegu asuvad garaažid on EKKMile eluliselt vajalikud: neis asub raamatupood Lugemik, väike stuudio, laod ja töökojad. Tekitatud uue krundi sisse on arvestatud ka estakaadi merepoolne osa, mida muuseum kasutab näitusepinnana.
EKKMi tegevjuht Anders Härm ei ole asjade käiguga absoluutselt rahul. «Me oleme sihtasutuse Tallinna Kultuurikatel rentnikud. Tegelikult oleks nende kohus seista selle eest, et see maa jääks kultuurile, mitte ei läheks äripinnaks. EKKMil on tulevikuplaan olemas, et see juurdeehitus võiks kunagi sündida,» ütles Härm ning lisas, et keegi ei ole neid muudatustest informeerinud.
Linnalt pole EKKM juurdeehituseks vahendeid küsinud, küll aga on soovinud kasutada lepingu alusel seda ala, mille Kultuurikatel on EKKMile kasutada andnud.
Et kultuurilise otstarbega krundi otstarvet on muudetud ning sinna kerkib tulevikus ärihoone, on Härmi sõnul murettekitav. «Seda ei saa pidada ei millekski muuks kui lihtsalt salakavalaks plaaniks, et mingisuguseid arenguid varjata,» rääkis Härm nõutult – ühe näpuliigutusega üritatakse maa funktsioone ümber mängida. Seetõttu on EKKMi eestvedaja kindel, et alatud võtted tuleb nähtavale tuua.
Eriti selles valguses, et detailplaneeringu kehtestamisel muutub EKKMi tegevus seal võimatuks. Et linn nii olulist krunti kiirustades ja avalikkuse eest varjatuna maha ei müüks, on MTÜ Telliskivi Seltsi liikmed esitanud linnaplaneerimisametile terve hulga argumente, miks pole õige ehitada Kultuurikatla Aia asemele suurt büroohoonet.