NÄITUS „ALGUSED JA LÕPUD. EESLINNAST KESKLINNAKS"

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
NÄITUS „ALGUSED JA LÕPUD. EESLINNAST KESKLINNAKS"
NÄITUS „ALGUSED JA LÕPUD. EESLINNAST KESKLINNAKS" Foto: Kultuurikava.ee

Eesti Ajaloomuuseumi, Muinsuskaitseameti ja Tallinna Ülikooli Ajaloo Instituudi näitus „Algused ja lõpud. Eeslinnast kesklinnaks“.

 Gagaadist (kivistunud söest) helmed Inglismaalt, Valencia keraamika Vahemere rannikult ja pistoda Lõuna-Saksamaalt on vaid mõned esemed, mis räägivad kunagisest eeslinna elust nüüdisaegses linnasüdames. Ehitustegevusega 1990. aastate lõpus ja 2000. aastatel kaasas käinud arheoloogilised kaevamised on võimaldanud saada aimu sajandite jooksul maa alla kadunud kunagistest eeslinnadest. Viimased suured kaevamised Tallinnas, Tartu mnt 1, Eesti Kunstiakadeemia krundil on päevavalgele toonud palju uut ja Eestis sageli erandlikku leiumaterjali, mis kõnelevad kunagise eeslinna eluolust kesk- ja uusajal. Näitus „Algused ja lõpud. Eeslinnast kesklinnaks“ toob unikaalsed leiud publiku ette, pakkudes nende näitel ülevaate ka teiste Eesti eeslinnade arengut määravatest võtmekohtadest keskajast 21. sajandini.

 Keskajal olid eeslinnad nii aia-  kui karjamaade pidamise kohad ja omanäolise elustiiliga asumid. Nad on jäänud suuremate sõdade ajal alati eesliinile ja jalgu linnakindlustuste arenemisele, mistõttu on neid aegade jooksul maatasa tehtud ja taas üles ehitatud. Tööstuse areng 19. sajandil tõi eeslinnadesse elamispinda vajavat lihtrahvast juurde. Uute vajaduste rahuldamine ja üleüldine linnapildi areng kasvatas eeslinnad linnaga kokku. Kõik see toimus vähem kui sada aastat tagasi. 

 Keskaegses linnasüdames, Suurgildi hoones ootab muuseumikülastajat keskkond, kus lisaks rikkalikule leiumaterjalile saab näha peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi fotokogu abil taaselustatud paarisaja aasta taguse linna tänavamiljööd.

 Näituse kõige väiksematele külastajatele on püstitatud majake, kus saab tundma õppida vana aja majapidamistesse kuulunud esemeid. Nuputamishuvilisi külastajaid ootab tööleht, mis annab mängulise võimaluse eeslinnade looga tutvuda.



Kommentaarid
Copy
Tagasi üles