Algab Vabaduse väljaku viimase arendusetapi planeerimine

Uwe Gnadenteich
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tulevikus võiks Vabaduse väljaku ümbrus välja näha selline.
Tulevikus võiks Vabaduse väljaku ümbrus välja näha selline. Foto: Alver Arhitektid

Valminud on eeleskiis Tallinna Vabaduse väljaku viimase arendusetapi algatamiseks, millega arendaja Compakt Kinnisvara rajab linlastele Kaarli puiestee ja Toompea tänava nurgale kultuuri- ja ajaveetmisvõimalustega avaliku ruumi.


Vabaduse väljaku arhitektuurilise lahenduse üks autoritest, arhitekt Andres Alver märkis, et selle kavaga jõuab lõpule Vabaduse väljaku pikaajaline planeering.

«Vabaduse väljaku planeeringu põhiidee toetub Tallinna vanalinna ajaloo- ja arhitektuuriväärtuste väärikale esiletoomisele ja eksponeerimisele. Linnakeskkonna kvaliteedi parendamise oluliseks osaks on ka ulatuslik sotsiaalne programm, mille seni edukamaks ellu viidud osaks võib lugeda autode väljaviimist ajalooliselt Vabaduse väljakult ja selle avamist linnakodanikele universaalse otstarbega linnaruumina. Käes on aeg hakata ellu viima planeeringu teist olulist sotsiaalset ja linnaehituslikku eesmärki – avada kättesaadav ja tegus ühendus Vabaduse väljaku ja Hirvepargi vahel ning ühtlasi eksponeerida täielikult ajalooline Ingeri bastion,» rääkis Alver.

Compakt Kinnisvara juhatuse liikme Martin Lemberi sõnul on eesmärk arendada edasi Vabaduse väljaku ja Toompea tänava vahele kavandatud avaliku ruumi ideed. «Eeleskiis näeb ette Kaarli puiestee ja Toompea tänava nurgale maa-aluse hoonekompleksi rajamist, millest kujuneks linnaelanikele kultuuri- ja ajaveetmiskeskus – sinna saab rajada galeriid, kohvikud, avatud suhtlemisruumid, disaini- ja käsitööateljeed, müügipinnad jne.

Suvisel ajal saaks tegevus laieneda bastioni ümbritsevale alale ja Hirveparki, kus on võimalused tänavalaatade, vabaõhuturgude ja mitmesuguste kultuuri- ja meelelahutusürituste korraldamiseks. Tallinlaste kõrval pakuks see kindlasti huvi ka linna külalistele, andes hea võimaluse Tallinna kui turismisihtkoha edasiseks arendamiseks ja propageerimiseks. Samuti on plaanis rajada uus pargimaastikulaadne haljastus. Kaarli puiesteele on kujundatud suurejooneline jalakäijate esplanaad, mis parandab oluliselt liikumismugavust Vabaduse väljaku ja Tõnismäe vahel,» lausus Lember.

Vabaduse väljaku planeeringu teise etapi lahendus on planeeritud kinnistutele Kaarli pst 2, 4, 4a ja 4b. Maa-alune hoonekompleks saab eeleskiisi kohaselt sissepääsud Vabaduse väljaku suunalt lähtuvalt kaldteelt, mis suundub edasi Ingeri bastioni lääneküljele ja Hirvepargi suunas ning Okupatsioonide muuseumi poolt Kaarli ja Toompea tänavate nurgalt laskuvalt trepistikult.

Ülemine tasapind paikneks paindlikult bastioni läänekülje maapinna ja uue väljaku pinna vahemikus ja saaks sel moel suhtlemisvõimaluse bastionit ümbritseva meeleoluka väljakuruumiga. Kavandatava hoonestusmahu katuse pind näeb ette pargimaastiku laadset lahendust, mis oleks harmoonias seda ümbritsevate haljasalade rohelusega.

Projekti arendaja on Compakt Kinnisvara, mis kuulub Saaremaa ettevõtjale Vjatšeslav Leedole. Lahenduse arhitektid on Alver Arhitektid, Tiit Trummal ja Veljo Kaasik. Detailplaneeringu algatamise ettepanek koos eeleskiisiga on esitatud Tallinna linnaplaneerimise ametile.
 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles